Co to jest Płynne Złoto Maroka? O olejku arganowym

olejek-arganowy.jpgOlejek arganowy uważany jest za najcenniejszą substancję pielęgnacyjną. Od bardzo dawna ceniono jego niesamowite właściwości zdrowotne i upiększające. Obecnie olejek arganowy stosowany jest w kosmetyce. Przynosi świetne efekty, dba o skórę ciała, odżywia włosy i leczy wiele schorzeń. Jeżeli chcesz pięknie wyglądać i być zdrowa, rozpocznij kurację olejkiem arganowym. Nie zastanawiaj się ani chwili dłużej!

Olejek arganowy – pozyskiwanie

Olejek arganowy pozyskiwany jest z orzeszków drzewa arganii żelaznej, drzewa rosnącego w Maroku. Ma intensywny żółty kolor i charakterystyczny orzechowy zapach. To właśnie dlatego olej arganowy nazywany jest Płynnym Złotem Maroka. Nie zapomnij, aby przed zakupem produktu sprawdzić, w jaki sposób został wytworzony, jak był przechowywany i czy posiada certyfikaty potwierdzające jego ekologiczne właściwości. Dasz wiarę, że z około 30 kg owoców wytwarza się 1 litr olejku? W niektórych rejonach Afryki produkt ten do dziś pozyskiwany jest metodą tradycyjną. Owoce arganii żelaznej rozłupuje się ręcznie, a olejek wyciskany jest przy pomocy kamiennych żaren. Co ciekawe, orzeszki są przysmakiem kóz. Dlatego rolnicy w okresie owocowania nieustannie pilnują drzew i dbają o to, aby żaden owoc nie został zjedzony przez te zwierzęta.

Właściwości i działanie olejku arganowego

Olejek arganowy zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Jest także bogatym źródłem witaminy E i substancji antyoksydacyjnych. Opóźnia procesy starzeniowe skóry i włosów. Redukuje zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i dogłębnie nawilża. Regeneruje włosy, dba o końcówki pasemek, wzmacnia cebulki włosowe. Poza tym hamuje wypadanie włosów i zapobiega przedwczesnemu siwieniu. Co więcej, wygładza, nabłyszcza i nawilża. Przeciwdziała powstawaniu łupieżu oraz wzmacnia włosy osłabione częstym suszeniem, farbowaniem lub stylizacją na gorąco. Olejek arganowy chroni przed działaniem promieniowania słonecznego, zanieczyszczeniem środowiska, wolnymi rodnikami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak stosować olejek arganowy?

To jest naprawdę proste. Pamiętaj tylko, aby olejku arganowego używać regularnie – tylko wtedy uzyskasz zadowalające efekty. Kosmetyk stosuj kilka razy w tygodniu, po wysuszeniu pasemek lub przed stylizacją. Raz na dwa tygodnie zrób olejowanie włosów, zabieg bardzo popularny w Indiach. Olejek arganowy nakładaj na same końcówki, aby je zregenerować i zabezpieczyć przed uszkodzeniami. W formie dodatku do twojej ulubionej maseczki produkt sprawdzi się równie dobrze. Kilka kropel wymieszaj z maską, a następnie nałóż na włosy i/lub skórę głowy. Po upływie około godziny kosmetyki dokładnie zmyj, a pasemka pozostaw do wyschnięcia. Olejek arganowy bardzo dobrze sprawdzi się podczas codziennego stosowania. Jedną lub dwie krople rozgrzej w palcach i wetrzyj we włosy. Pamiętaj, aby nie aplikować większej ilości olejku, aby nie obciążyć włosów i nie przetłuścić skóry głowy.

Olejek arganowy – ciekawostki

Olejek arganowy jest olejkiem jednonienasyconym. Zawiera 49% kwasów Omega – 9 i 36% kwasów Omega -6. Jest produktem średniownikającym, co oznacza, że pielęgnuje wewnętrzne struktury włosów w takim samym stopniu jak te znajdujące się na zewnątrz. Olejek arganowy polecany jest do włosów wysokoporowatych. Ma cząsteczki średniej wielkości, które z łatwością przenikają przez mocno rozchylone łuski włosowe. Pamiętaj, aby do kuracji wybrać olejek kosmetyczny. A jak odróżnić olejek kosmetyczny od spożywczego?

Kosmetyczny olejek arganowy ma złotawy kolor i charakterystyczny zapach. Stosuje się go tylko zewnętrznie. Świetnie sprawdzi się jako kosmetyk nawilżający do przesuszonej skóry twarzy oraz wygładzający zmarszczki do dojrzałej cery lub jako produkt regenerujący uszkodzone włosy i ułatwiający modelowanie fryzury. Natomiast spożywczy olejek arganowy ma pomarańczowy kolor i wytwarza się go z prażonych owoców arganii żelaznej. Posiada mniej składników odżywczych i nie jest polecany jako składnik kosmetyków. Ma również zupełnie inny aromat.

Czy wiesz, że olejek arganowy jest najdroższą substancją wykorzystywaną do pielęgnacji skóry i włosów? Koszt uzależniony jest od długiego procesu pozyskiwania i wytwarzania. Ograniczone są również jego dostępność i tereny, na których rosną arganie żelazne. Ale która z nas nie chciałaby przetestować tego luksusowego i skutecznego kosmetyku?