Olej arganowy w pielęgnacji włosów. Gdzie go szukać?

Na stałe wpisał się w branżę kosmetyczną ze względu na swoje właściwości. Olej arganowy jest jednym z najdroższych olejów świata. Mimo to spotykamy go na każdym kroku, w niemal każdym produkcie. Jak nie dać się oszukać? Czas poznać najlepsze kosmetyki z olejem arganowym.

Zacząć trzeba od wyjaśnienia, czym jest olej arganowy i jakie ma właściwości.

Olej arganowy – wytłaczany na zimno w bardzo żmudnym procesie z owoców arganii żelaznej. Tradycyjnie wyciskany ręcznie, a dziś coraz częściej mechanicznie. Ma różne właściwości medyczne (obniża poziom złego cholesterolu i poprawia krążenie) i kosmetyczne, które wykorzystywane są dużo częściej.

Zimnotłoczony olej arganowy:

  • działa antyoksydacyjnie i zapobiega procesom starzenia się,
  • łagodzi stany zapalne, objawy alergii i podrażnienia,
  • ochrania naskórek przed przesuszaniem,
  • zapewnia ochronę przed słońcem i wysoką temperaturą,
  • przyspiesza gojenie się i regenerację.

Płynne złoto Maroka. Co zawiera olej arganowy?

Wszystkie te i jeszcze inne właściwości to efekt bogatego składu. Olej arganowy nazywany jest marokańskim płynnym złotem, bo zawiera fitosterole o właściwościach przeciwzapalnych, tokoferole (w tym witaminę E), karoteny, skwalan oraz tłuszcze nasycone i nienasycone. Przeważają tutaj kwasy tłuszczowe nienasycone: 43-49% kwasów omega-9, 29-36% kwasów omega-6 oraz 11-15% nasyconego kwasu palmitynowego.

To bogactwo składników odżywczych stawia olej arganowy na podium w konkurencji na najlepszy olejek do pielęgnacji skóry i włosów.

POZNAJ najlepsze produkty do włosów z olejem arganowym

» Olejki do włosów Nanoil
» Kuracja do włosów Agadir Argan Oil
» Olejek, odżywka i maska Revlon Orofluido
» Suchy olejek Marc Anthony Oil of Morocco
» Kuracje do włosów Moroccanoil

Popularność oleju arganowego sprawia, że na rynku dostępnych jest naprawdę wiele produktów do włosów, które mają go w składzie. W jednych znajdziemy go więcej, w innych zdecydowanie mniej. Świadomie powinniśmy wybierać te najlepsze, np. gdzie olej arganowy występuje w towarzystwie innych naturalnych olejów. Kompozycja składników jest kluczowa, a świetnym tego przykładem są olejki do włosów Nanoil. To perfekcyjne połączenie najlepszych olejów bogatych w kwasy tłuszczowe idealne dla włosów o określonej budowie.

olejki

Zdecydowanie najciekawsza propozycja w tym zestawieniu najlepszych produktów do pielęgnacji włosów z olejem arganowym to olejki do włosów Nanoil. Seria obejmuje trzy produkty, a każdy z nich rozwiązuje problemy trzech rodzajów włosów. Nanoil for Low Porosity Hair to olejek do włosów wymagających ochrony. Dodaje objętości, ułatwia stylizację i przyspiesza suszenia. Kolejna wersja to Nanoil for Medium Porosity Hair, czyli olejek stworzony dla włosów puszących się, suchych, matowych i łamliwych. Trzecia propozycja marki, czyli Nanoil for High Porosity Hair sprawdza się na włosach zniszczonych, przesuszonych i rozdwojonych.

Wszystkie olejki do włosów z serii Nanoil zapewniają maksymalną skuteczność, bo działają na źródło problemów. Tworzą na włosach delikatną, nieobciążającą powłoczkę ochronną, ale z łatwością wnikają do ich wnętrza i działają od środka. Jako jedne z nielicznych można nakładać na skórę głowy, co zapewnia wzmocnienie włosów u nasady, odżywienie cebulek. Zdrowa skóra głowy to droga do pięknych włosów.

Choć produkty marki Moroccanoil cieszą się niesłabnącą popularnością i biją rekordy sprzedaży, trzeba przyznać, że nie każdy znajdzie wśród nich swojego ulubieńca. Olejki do włosów Nanoil to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż Moroccanoil Original Treatment oraz Moroccanoil Treatment Light. Teoretycznie jeden z olejków odpowiada włosom normalnym, a drugi blond i rozjaśnianym. Co jednak z tymi zniszczonymi i przesuszonymi? Albo tymi, które teoretycznie są zdrowe, ale nie poddają się stylizacji termicznej? Tutaj potrzebne jest działanie na źródło problemów, a nie ich maskowanie zestawem silikonów.

Olejki do włosów Nanoil mają tę zaletę, że dopasowano je do porowatości włosów. Nie spotkamy drugiej takiej serii produktów, które zainspirowane zostały zależnościami między anatomią włosów a właściwościami olejów. Weźmy na przykład dość popularny Revlon Orofluido Elixir. To uniwersalny olejek do włosów, który zawiera trzy naturalne oleje, w tym arganowy. Nie jest to trafione połączenie, bo każdy z nich odpowiada włosom o innej budowie. Ich działanie może być zakłócone, co przekłada się na zdecydowanie mniejszą skuteczność.

Czemu istotne jest, aby wybierać produkty z olejkiem arganowym w połączeniu z innymi produktami? Osobno składniki odżywcze wykazują określone właściwości, ale często to właśnie ich połączenie zapewnia najlepsze działanie. Opracowana z myślą o profesjonalnych zabiegach fryzjerskich kuracja do włosów Agadir Argan Oil Hair Treatment to naturalna i certyfikowana formuła. Jednak to właśnie w jej przypadku znajdziemy tylko olej arganowy w nieciekawym towarzystwie silikonów, barwników, substancji zapachowych i konserwujących.

Jakość oleju arganowego jest tak samo ważna, jak jego ilość w produkcie. Dla przykładu bliższe przyjrzenie się olejkowi Marc Anthony Nourishing Argan Oil of Morocco pokazuje, że nie jest to idealny produkt. Dużo więcej jest w nim szkodliwego, wysuszającego alkoholu niż oleju arganowego. Ten dorzucono do składu w naprawdę śladowych ilościach, po substancjach zapachowych. Zawsze szukajmy produktów, w których olej arganowy jest najważniejszym i kluczowym składnikiem.